יש אומנות בירושלים

עבורי ירושלים היא אהבת נעורים נכזבת.

כצעירים תל-אביבים בראשית שנות השבעים נמשכנו ליופיה של ירושלים, לסמטאותיה, לרבגוניות התרבותית שלה ולמפגש עם האוכלוסיות השונות שבה. במפגשים התוססים ובדירות הסטודנטים עוצבו החשיבה האינטלקטואלית, הערכית והדעות הפוליטיות שלי והתגבשו חברויות אמיצות הנמשכות עד היום. קדושה דתית וחילונית שרתה מעל ירושלים.

אבל לאט לאט עזבנו כולנו, משהו לא טוב קרה לעיר. גושי בניינים כעורים מאבן ירושלמית החלו למלא את העיר וסביבותיה ויחד איתם הגיעו צפיפות הזנחה ולכלוך. בין אוכלוסיה של יהודים חרדים ודתיים קיצוניים עם אג'נדה מתנחלית לבין אוכלוסיה עניה של ערבים, אזרחים חדשים ומקופחי זכויות, העיר איבדה את היופי והייחודיות שלה. וגם המוזות התעופפו להן

אבל בסיור של יום וחצי עם שני ורנר מ Talking Art גיליתי שאולי יש תקווה לעיר הזו, משהו בכל זאת מתחיל לפעום מתחת לפני השטח. צריך רק לדעת איפה לחפש, ושני יודעת.

אתחיל מהסוף, מהסיכום:

  • מסתבר שהריחוק ממוקדי הכוח הכלכליים של האומנות, קרי הריחוק מתל אביב, יוצרים דפוסים שונים של פעילות אומנותית ומעודדים את השטח לפתח אופנים שונים של יצירה אומנותית
  • ממשיכה המגמה שבה אוצרים תופסים מקום יותר משמעותי בעיצוב קו אומנותי. ועל כך כתבתי כבר לפני חמש שנים.
  • המקומות הייחודיים בעיר (כן עדיין נותרו כאלו) מאפשרים שילוב של רובד נוסף בעבודות של האומניות תוך שימוש בייחודיותו של האתר (site specific)
  • נחשפתי למקורות השראה שונים של אומנים; שגרת יומיום, כאב אישי או פוליטי וגם לכך שלא תמיד ההשראה מחכה מציצה מעבר לפינה, לפעמים היא נעלמת ואז צריך לחכות לה בסבלנות
  • גיליתי, באופן לא מפתיע, שעבודת אומנות טובה חייבת להתבסס על מחקר מעמיק, אם זה ברמת התוכן ואם זה ברמת הטכנולוגיה.

אז מה היה לנו ביומיים הללו:

כי המח הוא חתיכת רעל – אגי משעול ויואב ויינפלד

הלובי של המכון ללימודים מתקדמים בגבעת רם

אגי משעול שימשה השנה כמשוררת הבית של המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית והזמינה את האמן יואב ויינפלד לתערוכה המשלבת שירה וציור ועוסקת בתהליכי היצירה. שם התערוכה קצת פרובוקטיבי בהתחשב במיקום שלה, מוסד המקדש את עבודת המח, וכך גם חלק מהעבודות המוצגות שם. אלי דיברה בעיקר ההתייחסות של יואב לטכניקה של היצירה שהיא מהותית עבורו ליצירה עצמה. יואב משתמש בטכניקות היוצרות מרחק בינו לבין הנייר, דבר המתכתב גם עם השיח הפנימי של אגי משעול לגבי מקומו של הניר עבורה. כבסיס יואב מצייר ב airbrush במיומנות ודיוק מדהימים שעליהם הוא שופך צבע תעשייתי אותו הוא מעבד באמצעות הזרקת אויר חזקה.

חי דומם ארץ

מוזיאון על התפר

זהו פרויקט הסיום מרשים של רפי אתגר כמנהל מוזיאון על התפר. באמצעות ליקוט עבודות של אומנים שונים, החל מגרשוני ופנחס כהן גן, דרך ציבי גבע, דגנית ברסט ועוד רבים אחרים, מביע רפי כאוצר את עצמו ואת דעותיו. מוזיאון על התפר, ורפי כמנהלו, מבטאים כבר שנים קו ברור ואנרכיסטי נגד הכיבוש, האלימות והעימותים והסכסוכים בחברה הישראלית. כמכלול העבודות יוצרות רושם חזק ביותר של מדינה שסועה, אלימה וכואבת את אובדן הדרך. במאמר מוסגר, הייתי מוותרת על ההתייחסות האישית לביבי. לא מגיע לו הכבוד.

פסגות היומיום – ענבל הופמן

מוזיאון אנה טיכו

בתערוכתה פסגות היומיום מתמודדת האומנית ענבל הופמן מצד אחד עם שגרת הבורגנות של חייה ומצד שני עם הכורח להתגמש בהשתלבות שלה במוזיאון המתעד את חייה ועבודתה של אישה אחרת, אנה טיכו, והכללים הנוקשים שהוא מכתיב. בחדר אחד מוצגות עבודות המבטאות עבורה את חיי היומיום והשגרה של הטיפול בילדים ובבית. העבודות נוצרו ע"י עיבוד עמלני וקפדני של חומרים שגרתיים כמו מגשיות, ספוגי פלא, קשיות, שקיות ניילון וכו' לכדי פסלים יפהפיים. עם אנה טיכו היא מתמודדת באופן מרדני ודווקאי ע"י שילוב חפצים "יוקרתיים" וזולים בסביבה הייקית המכובדת ובניית מיצבים המעמידים את המכובד באופן מוזר ולא ראלי

זז – קובי ווגמן

מתחם אומנות המפעל

המפעל הינו מרכז תרבות קהילתי הפועל במרכז ירושלים, מאחורי מלון וולדורף אסטוריה. המרכז שוכן בבניין ישן ששופץ על ידי האומנים ומהווה בעצם יצירת אומנות גדולה. המתחם מציע חללי עבודה משותפים יש בו בית קפה ומתקיימים בו גם ארועים. הוא מתנהל כקהילה כאשר את העבודות במקום יוצרים האומנים לאחר שקיבלו את הסכמת הועד. התוצאה הסופית היא אקלקטיקה מרשימה של יצירות והבילוי במקום הינו חוויה. את המקום מנהל כיום אלעד ירון.

לאחרונה שופצה הקומה הראשונה של המבנה עם קצת תרומות והרבה עבודה עצמית של חברי הקהילה והיא מיועדת לתערוכות. התערוכה הראשונה המוצגת בה היום היא זז של קובי ווגמן. קובי הוא אומן רב תחומי ובתערוכה זו הוא מציג מספר עבודות שמבטאות עבורו סגירת מעגל רגשי עם האבל על מות אביו

קובי ווגמן – עבודה בחלל המרכזי

נח פולברג – צלם

גלריה ויז'יון

גלריה ויז'יון בבעלות של נח (ניל) פולברג מציגה עבודות צילום של פולברג ושל אומנים אחרים כמו כן צילומים ישנים המגיעים עד המאה ה – 19. בלטו בלטו צילומי הנוף של פולברג אך בגדול הביקור הוחמץ כי הוא בחר להתמקד בתולדות הצילום ולא באופן עבודתו הנוכחי

Mother Opium – שגית מזמר

בית הנסן

הקומה התחתונה בבית הנסן שבה פועלת עמותת מעמותה, מזמינה תערוכות אווירה. הפעם היא מארחת את התערוכה Mother Opium שבה מציגה האומנית שגית מזמר עבודות ציור, פיסול (בשיתוף עם האומן רועי כרמלי) ווידאו שנוצרו מהחוויה האישית שלה בליווי אחיה בתהליך גמילה וממחקרים פסיכולוגים והיסטוריים לתוך העולם ההתמכרות לאופיום. השילוב בין העבודות והמקום יוצר השפעה חזקה על הצופה.

עמותת סטודיו משלך

בית הצייר ליטבינובסקי

עמותת סטודיו משלך הוקמה כסביבה המאפשרת לאומניות דתיות ליצור ולהציג אומנות תוך התחשבות באילוצים הנובעים מאורח חייהן. ההכרה שאילוצים אלו אינם ייחודיים רק לנשים יהודיות דתיות הביאה לשינוי החזון של העמותה וכיום היא פונה לכלל הנשים האומניות בחברה הישראלית; יהודיות דתיות, חילוניות וערביות. העמותה מספקת מרחבי יצירה לנשים ומקדמת שיתופי פעולה בין אומניות. כיום העמותה פועלת מביתו של הצייר ליטבינובסקי ומנוהלת ע"י ציפי מזרחי.

התערוכה הראשונה שמוצגת במקום החדש היא בעתיד אבלה בחדר הזה זמן רב שאצרה אור תשובה. התערוכה מציגה עבודות של מספר אומניות אשר המוטיב המקשר ביניהן הוא בחינת הזיכרון הפיזי, האופן שבו הגוף מתווך לנו זיכרונות.

רחל קיני

ביקור סטודיו – עין כרם

רחל קיני היא אומנית צעירה העובדת בעיקר בצבעי מים, מדיום שבהחלט הולם את הרושם שהשיחה איתה יוצרת. טכניקת הציור בצבעי מים אינה פשוטה אך התוצאה מבטאת משהו קליל, אמורפי ועדין. כך גם היא, עושה רושם של בחורה צנועה שכביכול אינה מתאמצת וההתפתחות האומנותית שלה איכשהו מתרחשת במקרה. עובדת על נושא מסוים, פתאום נגמר לה ואז מפגש עם ספר זורק אותה פתאום לסדרת עבודות חדשה, כאילו שהמוזה לפעמים מבקרת אותה ולפעמים נעלמת, והדבר לא מפריעה לה. אבל בשיחה איתה מציצים מדי פעם הנחישות והדחף שבלעדיהם אף אומן לא יכול להצליח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: